Nemzeti Orgonaregiszter Programok Rólunk Érdekességek Pályázatok
en
Bérleten kívüli koncertek OperaCinema Dallamvivők Nemzetközi Ifjúsági Konferencia Térzene Stream koncertek (Youtube)

Művészek

Lakner Tamás

Lakner Tamás

Moderátor

Művészi tevékenységét elsősorban a kórusmuzsika területén fejti ki. Mellette nagyon fontosnak tartja a versmegzenésítés műfajában az alkotó és előadóművészi praxisát. Ez utóbbiban szerzett tapasztalatai nagyban hozzájárulnak tanári és karvezetői pályája eredményességéhez.

1980-ban vette át a Bartók Béla Férfikar vezetését, mely hagyományos munkáskórusként működött, kissé elöregedett kórustagsággal. A fiatalítás és a korszerű repertoár kialakítása – mely nem kis pedagógiai és szakmai kihívást jelentett – hozta meg a fejlődés lehetőségét. Tíz év után már  kiléphettek nemzetközi porondra is. Innen datálható az a sikerszéria, mely a szakmai önéletrajzban részletesen olvasható.

“Művészi pályám legnagyobb elismerésének tartom, hogy a HUNGAROTON Hanglemezkiadó világpremierként megjelenő Kodály Összkiadásához – mint egyetlen amatőr együttes – a Bartók Béla Férfikarral vehettem lemezre első alkalommal a szerző összes férfikari művét, mely dupla CD lemezen jelent meg 2010-ben és a világ minden földrészén kapható.
Erkel Ferenc kórusművei (HUNGAROTON,2011) című lemezünket az ICMA ( International Classical Music Awards) nemzetközi hanglemezdíjra jelölte, mely így -szintén egyetlen amatőr együttesként – bekerült a 2011-ben Európában megjelent 10 legjobb kóruslemez közé.
2013-ban az Európai Ifjúsági Kórus vezetőjévé választottak, mely együttesnek ebben az évben  24 ország 65 kiválóan képzett énekese a tagja.
Bemutató koncert Kodály műveiből Minneapolisban (USA) az Amerikai Karnagyok Szövetségének Konferenciáján és 12 koncert Minnesota és Wisconsin államokban.” – Lakner Tamás

Sikerek a legjelentősebb nemzetközi és hazai kórusversenyeken:

 kategóriagyőzelem:

 Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyen(Debrecen,1992)

„Guido di Arezzo” Nemzetközi Kórusversenyen (Arezzo,1996)

„Seghizzi” Nemzetközi Kórusversenyen (Gorizia, 2001)

nagydíj

a Kodály Zoltán Magyar Kórusversenyen (Budapest, 2006)

III. Isztambuli Nemzetközi Kórusverseny (Isztambul, 2013)

olimpiai bajnoki cím

4. Kórusolimpián (Xiamen, Kina, 2006

5. Kórusolimpián (Graz, Ausztria, 2008)

14 koncertből álló turné 1998-ban az USA-ban (Arizona, California) és Kanadában (British Columbia), 10 koncert Dél-Amerikában (Brazilia, Argentina, Uruquay) a Bartók Béla Férfikarral.

Koncertek  a világ legjelentősebb koncerttermeiben:

  • Gewandhaus(Lipcse,1988)
  • Zeneakadémia (Budapest, 2002) Nemzetközi Kodály Társaság Ünnepi koncertjén vezényeltem a szerző férfikari műveit.
  • Európai Rádiókban élő koncert (2009) Az Európai Műsorszolgálatók Szövetségének (EBU) körkapcsolásos közvetítésében24 ország hallhatta az általam vezényelt koncertet.
  • Musikvereinsaal (Bécs, 2010)
  • Royal Festival Hall (London, 2012) Karl Jenkins: Hero’s Yourney c. művének bemutatója
  • Kodály Központ(Pécs, 2013)Az Európai Ifjúsági Kórus koncertjét vezényeltem.

Jelentősebb atelierek vezetése:

  • XVII. Európa Cantaton (Utrecht, 2009)
  • XVIII. Európa Cantaton (Torino, 2012).
  • Európai Ifjúsági Kórus  (Pécs, 2013)

“A Szélkiáltó Együttesben 40 éve folytatott, az énekelt verset népszerűsítő, missziónak tekinthető előadóművészi és zeneszerzői tevékenység. ( kb.  2500 koncert, több, mint hetven versmegzenésítésem jelent meg lemezeken és készült színházi zenékhez.)
Kutatási témám a „Kodály utáni gyermekkari irodalom”, mely doktori disszertációm címe is volt.
A további kutatásaim eredményeivel kiegészítve hasonló címmel a Zeneművészeti Intézet kiadásában, mint tankönyv jelent meg 2009-ben  a „Repertoárismeret” és „Ifjúsági kórusirodalom” tantárgyakhoz, melyet több felsőoktatási intézményben is használnak.
Létrehoztam az „Interdiszciplináris kapcsolatok” című  kutatócsoportot, melynek munkájában zene és képzőművész oktatók dolgoznak. Karunkon a két művészeti terület kapcsolódási lehetőségeit kutatjuk.
Együttműködöm a Jyvaskyla Egyetem Zenetudományi Tanszékének doktoriskolájával, ahol eddig, két doktori disszertáció opponenciáját láttam el.
Több alkalommal kaptam felkérést az ELTE Neveléstudományi Doktoriskolájától doktori szigorlat vizsgáztatási feladataira, a PTE Művészeti Kar Doktor Iskolájában több ízben doktori védések bíráló bizottságának tagja voltam.
2009-ben a MAB felkérésre tagja voltam annak a Látogató Bizottságnak, mely az ének-zene tanárképzés akkreditációját vizsgálta.
A MAB felkérésre egyetemi tanári pályázat bírálatát végeztem 2013-ban.
A Nemzeti Kiválósági program keretében a Jedlik Ányos Doktorjelölt Ösztöndíj és az Apáczai Csere János Doktoranduszi Ösztöndíj pályázatait bíráltam.
A PTE Breuer Marcell Doktor Iskolájában kettő 0,5 témavezetést látok el.
Keresnyei Johanna disszertációjának témavezetését Bachman Bálint egyetemi tanárral együtt,
Stemmer Andrea disszertációjának témavezetését dr. habil Veres Gábor mellett látom el.” – Lakner Tamás