Egyházzenei barangolások napkelettől-napnyugatig

Sebestyén_Márta_Perger László_fotóEgészen különleges koncerteknek lehetünk szem és fültanúi. Sebestyén Márta, a Szent Efrém Férfikar és Kovács Róbert egy egységgé kovácsolódnak az Egyházzenei Fesztivál folyamán azért, hogy vallási témájú, különlegességnek számító műveket úgy adhassák elő, hogy arra sokáig emlékezzen majd a nagyérdemű. Olyan kiváló zeneszerzőtől hallhatunk darabokat, mint Johann Sebastian Bach, Liszt Ferenc, Olivier Messiaen, vagy Maurice Duruflé. Bepillantást nyerhetünk az egyes korok zenei világába és nyomon követhetjük a zenei kultúra fejlődését is.

Koncert helyszínek és időpontok:

2019. június 5. 19:30 – Pécs, Bazilika
2019. június 6. 19:30 – Szeged, Dóm
2019. június 10. 19:30  – Budapest, Zeneakadémia

Műsor:

Bach: Komm, Gott Schöpfer, Heiliger Geist, BWV 667 in organo pleno con Pedale obligato
Codex Sanblasianus:Veni Pater – Veni Sancte Spiritus
Grigny: Veni creator  Hymnus – Duo – Dialogue sur les grand jeux
Eperjesi Graduálkönyv: Könyörögjünk keresztények
Szentséges Szűz Mária – a csíksomlyói pünkösdi búcsú zarándokénekei
Mennyei király – magyar görögkatolikus Szentlélek-hívó ének
Matfej archimandrita: Carju nebesznij (Mennyei király) – orosz motetta
Duruflé: Choral varié a Veni creator témájára   a “Prélude, Adagio et Choral varié”-ból, op.4
Messiaen: Diptyque „Esszé a földi életről és az örök boldogságról”
Liszt F.: Laudate Dominum (Dicsérjétek az urat)
Romuald Twardowski: Sie nynie (Íme, most áldjátok az Urat) – ószláv motetta
Krzysztof Penderecki: Benedicamus Domino (Mondjunk áldást az Úrnak) – motetta
Sáry László: Énekeljetek az Úrnak – Hatszólamú zsoltárkánon
Örömhírvételtől a Szentlélek eljöveteléig:
     1. Mikor Máriához – Csángó ének örömhírvétel ünnepére
     2. Kimenék én ajtóm elejibe – Csángó karácsonyi ének
     3. Szergej Jekimov: Babilon folyóvizei mellett – nagybőjti motetta
     4. Szimera me – görög húsvéti köszöntő
Sebestyén Márta:”A Pünkösdnek jeles napján” parafrázis
Szent Efrém Férfikar és Kovács Róbert: Ének és orgonaimprovizációk

Kovacs_Robert_2 Szent_Efrem_Ferfikar_1

További részletek és jegyvásárlás

Három városban hallható a Nyíregyházi Cantemus Kórus

DSC_0635Az 1975-ben alakult Cantemus Gyermekkar a nyíregyházi Kodály Zoltán Általános Iskola ma már világszínvonalú, sokszoros nemzetközi versenygyőztes énekkara. Rendszeresen turnéznak Európa és a világ számos távoli országában, fesztiválok, versenyek és nemzetközi zenei konferenciák gyakori résztvevői és vendégei. Nagy sikerrel énekeltek Európán kívül Ausztráliában, Kanadában, Japánban, Koreában, Venezuelában és az Amerikai Egyesült Államokban is.

Az énekkar sikereinek titka a Kodály-módszerrel oktatott énektanításban gyökerezik. A Kodály Zoltán Általános Iskolában a módszert hosszú évek óta Szabó Dénes vezetésével alkalmazzák. Az énekkar széles repertoárjának középpontjában a kóruséneklés szépsége áll. A gyermekkar koncertjein a gregorián dallamoktól a reneszánsz és a romantika mesterművein keresztül a modern, kortárs muzsika világáig sok és sokféle muzsikában gyönyörködhet a közönség. A magyar népzene és igényes népzenei feldolgozások – Kodály és Bartók kórusműveit is beleértve – szintén meghatározó szerepet játszanak a kórus repertoárjában. Több elismert magyar kortárs zeneszerző komponált műveket az énekkar számára, s több ősbemutató is fűződik a Cantemus Gyermekkar nevéhez.

Hangversenyek:

Nyíregyháza – 2019.06.05.
Békéscsaba – 2019.06.07.

Debrecen – 2019.06.08.

Orgonakurzus Karasszon Dezsővel Debrecenben

Karasszon_Dezso_index-200x300Az idei fesztiválon Karasszon Dezső vezetésével orgonakurzuson vehetnek részt az érdeklődők Debrecenben június 7-én 10:00-13:00 és 14:00-17:00 között a Református Kistemplomban.

Jelentkezni és érdeklődni Sárosi Dánielnél
tel: 00630289-5597
email: sarosi.org@gmail.com

Karasszon Dezső
1952-ben, Szentesen született, tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, Budapesten folytatta. 1976-tól 1988-ig a Debreceni Református Kollégium tanára volt. Ugyancsak 1976-tól mind a mai napig a Debrecen-Nagyerdei református gyülekezet orgonistája, és e minőségében 1980 óta a vasárnap délutánonkénti egyházzenei sorozat művészeti vezetője. Koncertjei, rádiófelvételei, előadásai, cikkei és szakmai fordításai révén széles körben ismertté vált. 1988 óta a debreceni zeneművészeti főiskolának (illetve jelenlegi nevén: a Debreceni Egyetem Konzervatóriumának) a tanára, 1994 óta az egyházzene-tanszak vezetője. Számos rangos verseny zsűri munkájában vett részt, és számos neves kortárs zeneszerző művét mutatta be első előadásban Európa-szerte. 1986-ban megjelent Frescobaldi-felvétele “Az év hanglemeze” kitüntető címet nyerte el. 1996-ban, a zeneszerző születésének 90. évfordulója tiszteletére, Gárdonyi Zoltán összes orgonaszonátájának a felvételével lépett a nyilvánosság elé. Legújabb hanglemezén J. S. Bach műveit játssza a középnémet régió egyik legnagyszerűbb történelmi hangszerén, a wusterhauseni Stadtkirche Joachim Wagner orgonáján. A 16-17. századi magyar református liturgikus zene történetével kapcsolatos kutatásait a Debreceni Református Hittudományi Egyetem 2002-ben a teológiai doktori cím odaítélésével ismerte el.